malarz

Impregnowanie drewnianej fasady domu

malarz

Drewniane domy mają niesamowity urok i budowane są od bardzo dawna. Po krótkim okresie zaniedbania tego materiału budowlanego znów wraca on do łask. Kiedyś z drewna powstawały domy mieszkalne, dzisiaj zaś sięga się po ten materiał w procesie budowania domków letniskowych oraz altan.

Dlaczego drewno jest aż tak lubiane? Przede wszystkim dlatego, że jest bardzo wdzięcznym materiałem do obróbki. Ponadto jeśli wybierzemy odpowiedni rodzaj drewna i prawidłowo go zaimpregnujemy to jest on niesamowicie wytrzymały i estetycznie wygląda. Na koniec warto również wspomnieć o cieple emocjonalnym, które posiada w sobie drewno.

Impregnacja drewna to jego zabezpieczenie. Dlaczego jest aż tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że drewno niezaimpregmowane jest mniej odporne na fizyczne czynniki takie jak korniki czy pleśń czy też meteorologiczne, jakimi są opady śniegu lub deszczu. Ponadto dzięki impregnatowi drewno potrafi na dłużej zachować ładny wygląd.

Często w procesie budowy sięgamy po drewno, które jest miękkie i bez impregnacji po prostu nie spełni swojego zadania. Twardsze drewno jest znacznie bardziej odporne na różnorakie czynniki oraz degradację, ale wiąże się ono również ze znacznie wyższym kosztem zakupu.

Dankov_-_08_wooden_houseDo czynników, które negatywnie wpływają na drewno należy przede wszystkim wilgoć, która sprawia, że grzyby i pleśnie szybciej rozwijają się w sprzyjającym środowisku. Również promieniowanie słoneczne nie wpływa korzystnie na drewno, które po długotrwałym naświetlaniu staje się szare i nieładne. Również owady i inne szkodniki bardzo źle wpływają na stan drewna. Przede wszystkim dlatego, że drążą one w drewnie, przy okazji je wyjadając.

Dostępnych na rynku impregnatów jest naprawdę ogromna ilość. Wszystko zależy jaki efekt i na jakim drewnie pragniemy osiągnąć.

Jeśli zależy Ci na najsilniejszym preparacie to warto kupić impregnat techniczny, który chroni przed wszystkimi czynnikami. Tego typu preparaty wyróżniają się tym, że nie osiadają na drewnie, tworząc warstwę zewnętrzną, ale wchłaniają się w jego strukturę.

Po impregnaty wodne warto sięgnąć, jeśli zależy nam na szybkim efekcie oraz braku nieprzyjemnego zapachu, który niestety zdarza się przy innych tego typu preparatach. Taki impregnat wodny idealnie sprawdzi się do stosowania wewnątrz pomieszczeń. Czym jednak zabezpieczyć przestrzeń zewnętrzną? W tej sytuacji najlepiej jest sięgnąć po impregnat rozpuszczalnikowy, który jest skuteczniejszy, ale też posiada znacznie mocniejszy zapach.

Jeśli chcesz, aby Twoja fasada wyglądała dobrze, a poza tym była odpowiednio zabezpieczona to najlepiej będzie, jeśli wybierzesz lakierobejcę. Taki produkt pozwoli nam na ładne wykończenie oraz długotrwały efekt zabezpieczający. Jest to produkt tak zwany dwa w jednym.

Jak sam widzisz produktów do zabezpieczenia drewna jest naprawdę ogromna ilość. Wystarczy, że dobierzesz odpowiedni do swojego rodzaju drewna i przestrzeni, na której zostanie on użyty, a możesz cieszyć się długotrwałym efektem zabezpieczającym.