W jaki sposób znaleźć geodetę, który właściwie sporządzi pomiar geodezyjny?

W powszechnym mniemaniu mierniczy to jest człowiek potrzebny do czynności połączonych z mierzeniem działki. Nie każdy natomiast rozumie, że mierniczy jest nieodzowny zarówno przy konstrukcji budynku tudzież po jej zrealizowaniu. Podpowiadamy, jak odnaleźć dobrego geodetę oraz o jakie sprawy go pytać.

Czy geodeta rozumie teren?

Nadzwyczajnie znacząca przy doborze mierniczego jest jego świadomość obszaru, wiedza o aktualnym kształcie map intrygujących nas terenów. Z tego powodu korzystnie jest skorzystać z usług firmy geodezyjnej, działającej na danym terenie, rozumiejącej tutejsze warunki, monitorującej zmiany, które to przebiegają w miejscowości. Okoliczny geodeta często wie na przykład o zbiegających się pod glebą kanałach od prądu, których brakuje na schemacie, bo są partyzantką budowlaną albo przygotowano je stosunkowo niedawno i wciąż nie są rozrysowane. Skoro przebiegają one poprzez tereny, na których chcemy budować dom, mogą przysporzyć nam kłopotów.

Geodeta przy pracy.
Geodeta przy pracy.

Gdzie poszukiwać geodety

Pracownicy z działów geodezji oraz architektury znają geodetów pracujących na danym terenie. Przepisy nie pozwalają im jednak na rekomendowanie poszczególnych fachmanów. W wielu gminach są wyłożone prospekty lub ewidencje biegłych. Można je ponadto odszukać w okręgowych środkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Dobrze, kiedy mierniczego rekomendują sąsiedzi bądź znajomi, którzy już korzystali z jego pomocy. Najlepiej pójść do dwóch wskazanych fachowców i porównać ich ofertę: drogocenność i okres wykonania usługi.

Kiedy usługi miernicze mają być tańsze

Korzystnie jest mediować stawkę całości usług geodezyjnych, które powinny być przygotowane przy zakupie nieruchomości tudzież konstrukcji domu. Zapłacimy wtedy mniej, niż powierzając każdorazową pracę osobno. Stawki usług geodezyjnych są ogólnikowe oraz zależą od opłat, które geodeta musi złożyć do instytutu specyfikacji geodezyjnej, sumptu pracy, szczebla skomplikowania pomiaru, trudności obszaru, a więc liczebności poprawek, które to należy nanieść. Stawka usługi uzależniona okaże się również od tego, gdzie jest nasza parcela. Najdroższe są usługi na obszarze ogromnych metropolii (szczególnie Stolicy), w ich okolicach – trochę przystępniejsze. Im dalej od ogromnych miast, tym stawka usług mierniczych jest mniejsza.